פיטסבורג בת קיימא - sustainable pittsburgh - קידום קיימות במגזר העסקי

פיטסבורג בת קיימא - sustainable pittsburgh - קידום קיימות במגזר העסקי

"פיטסבורג בת קיימא"- הוא ארגון חברה אזרחית העוסק בצמיחה כלכלית, צדק חברתי בריאות וסביבה, של הקהילה והעסקים גם יחד במטרה לשפר את איכות החיים בפיטסבורג. העמותה עוזרת לעסקים לקבל החלטות, להכניס שיקולי קיימות למערכת השיקולים, להטמיע אותן בסדר היום הארגוני ולפעול באמצעות מדיניות ופרקטיקות של פיתוח בר קיימא.

הארגון נוסד בשנת  1998 בפיטסבורג, השוכנת במדינת פנסילבניה שבחוף המזרחי של ארה"ב. האזור אשר היה ידוע כמרכז תעשייתי מפוייח, תוצר של תעשיית הפלדה הכבדה - התפתח והפך למוביל ומשמש דוגמה לשינוי  בתחום הקיימות בעולם. במובן זה, המהלך שהתרחש בפיטסבורג, בו המגזר העסקי לקח על עצמו את הובלת השינוי ותיקון עוולות שגרם - ועשה זאת בשותפות הרשות המקומית וארגוני החברה האזרחית הוא ייחודי.

למעשה, קם ארגון "פיטסבורג בת קיימא" בעקבות ביקורו של נשיא ארה"ב בועידת המועצה לפיתוח בר קיימא (ספטמבר 1998) בפיטסבורג. לקראת ביקורו של הנשיא ארגנו מספר מנהיגים בקהילה ימי חשיבה מחודשת לגבי העיר. הנושאים המרכזיים היו חזון הקהילה ומחשבה על החדרת מושגי קיימות לאזור. אחד התוצרים של אותה ועידה היה הקמת "פיטסבורג מקיימת" ן - כחלק ממועצת הטכנולוגיה של פיטסבורג (Pittsburgh Technology Council) ובתמיכה כלכלית של The Heinz Endowments

דרכי פעולה:

  • הובלת רשת שותפים איזורית -

    • שולחן עגול בין מגזרי - בכדי לקדם מדיניות של קיימות בעיר, לטפח שיתוף ידע ולהעשיר את השותפים, מוביל הארגון שולחן עגול בו מתכנסים בעלי עניין מכל המגזרים ביחד עם מקבלי ההחלטות העירוניים והעסקיים, משמיעים את קולם ודנים בנושא הקיימות בעיר.

    • למידה מהצלחות - אחת הדרכים אפקטיביות להגעה למנהיגים בקהילות באזור היא הצגת הצלחות של פרקטיקות של קיימות והזדמנויות לשינוי מדיניות בתחום הקיימות.

    • הקמת רשת עסקים מקיימים בשם:  (Champions for Sustainability (C4s. הרשת מאגדת ביחד חברות קטנות וגדולות מתחום התחבורה, ביטוח, השקעות ובנקים, טכנולוגיה, הנדסה, בניין, חברות עיצוב, מסעדות ועוד אשר משלבות קיימות בפעילות השותפת שלהם. בתוך כך משלבת יזמים, מנהיגי קהילות, חוקרים באונ' מחנכים, ואנשים נוספים על מנת לספק חינוך לערכי הקיימות, דרך עזרה טכנית, חינוך וייעוץ פרקטי לצרכיהם, ובכך משמשת זרז ליוזמות והמצאות בתחום הקיימות.
  • תמיכה בהטמעת פרקטיקות - עוזרים לקהילות ועסקים להטמיע פרקטיקות של פיתוח בר קיימא ולהנגיש את נושא הקיימות בקרב עסקים וקהילות. ניתנת עזרה כלכלית, סיוע טכני ועזרה בהצגת העסק כעסק בר קיימא לראשי העיריות.תמיכה בעסקים קטנים- תוכנית המוצעת בחינם לעסקים קטנים מתוך תפיסת חשיבותם בקהילה הפעולת לפי ערכי הקיימות. מספקים ייעוץ בתחום חסכון וניהול אנרגיה מים פסולת ותחבורה ועוד. תמיכה בתחרות "מקומות עבודה ירוקים"- תחרות ידידותית הנמשכת זו השנה השלישית (החל מאוקטובר 2014). במשך שנה שלמה מעודדת ק.פ עסקים לצבור "נקודות ירוקות" ע"י פעולות סביבתיות אשר ייעשו בעסק. כל פעולה מזכה במספר נק' קבוע מראש.

  • הסברה והפצה - אתר האינטרנט של הארגון מפורט ונגיש המכיל בתוכו חדשות מהאזור בתחום, חומרי רקע בנושאי קיימות, סקירה שנעשתה עליהם במדיה, ואת שלל התוכניות בהם ניתן להעזר בהם. כמו כן מפיצים עלונים אשר עוזרים להסביר באופן הגיוני וישים את נושא הקיימות. אחד העלונים- שבועון בנושאי קיימות בפנסילבניה ובעולם כולו, והשני שבועון בנושא אנרגיה.

  • תו תקן לעסקים - למשתתפי התוכנית של "התו הסביבתי חברתי של קיימות בפנסילבניה"- מסופקת ספריה של תוכניות עבודה ברמת הרשות העירונית בתחומי קיימות.

שותפים:

בתחילת הדרך פעל הארגון בשיתוף עם ועדה מייעצת על מנת להוביל פרויקטים בנושאי מעורבות אזרחית, תחבורה, קהילה בת קיימא, עסקים הפועלים באופן מקיים ועוד. בשנת 2000 הצטרף הארגון לחממת היזמות של Tides Center . בין 2002 ל- 2006 נוצר שיתוף פעולה עם ארגון Surface Transportation Policy Project על מנת לקדם את נושא התחבורה הציבורית.

פרטי קשר:

כתובת: 307 Fourth Avenue, Suite 1500

Pittsburgh, PA 15222

טל: (412) 258-6642

(412) 258-6645 (fax)

דוא"ל: info@sustainablepittsburgh.org

קישורים רלוונטיים:

http://sustainablepittsburgh.org/

http://www.heinz.org/Interior.aspx?id=430

https://www.tides.org/

http://transact.org/

http://www.c4spgh.org/


מאי 2016

בנק הדוגמאות של המרכז לקיימות מקומית

מגוון וכמות הפרויקטים בתחום הקיימות המקומית, בארץ ובעולם, בשלל סדרי גודל ותחומים, הוא סיבה טובה להתרגשות. התסיסה המבורכת הזו היא הזדמנות פז לקבלת השראה, ליצירת שיתופי פעולה וללמידה מהצלחות. אתם מוזמנים לשוטט ברחבי בנק הדוגמאות וללמוד מאחרים. רוצים לתרום דוגמא? צרו עמנו קשר!