מגדל היער האנכי במילאנו

מגדל היער האנכי במילאנו

מגדלי מגורים ויער לא חייבים לבוא אחד במקום השני הם יכולים להיות יחד באותו מקום ולתרום זה לזה.  התרומה היא כפולה לאיכות החיים של הדיירים בבניין.  זה היה הרעיון הגאוני של האדריכל האיטלקי סטפאנו בוארי. הוא מימש אותו כשהקים את שני מגדלי המגורים עם היערות האנכיים הראשונים בעולם.

מגדלי מגורים מאפשרים מקום לדירות רבות בשטח קטן.  זה ידוע. אבל אם כך, הם יכולים לאפשר מקום גם לעצים רבים וליצור יער גדול בשטח קטן.  את הרעיון הזה יישם האדריכל האיטלקי סטפאנו בוארי כשהקים את מגדלי היער האנכי במילנו, ליד תחנת הרכבת הגדולה Porta Garibaldi. שני מבני מגורים המתנשאים לגובה של 112 מטר ו-80 מטר. בנייתם הסתיימה ב-2014 ואלו מגדלי המגורים עם היער האנכי הראשון בעולם.

הבניין תוכנן כסביבת מגורים שאינה רק יפה לעין אלא גם מייעלת שימוש באנרגיה, מייצרת ולמעשה גם מחדשת אנרגיה. המגדל העשיר בצמחיה יוצר ועוזר באיזון מיקרו-אקלימי ובסינון חלקיקי אבק הנמצאים בסביבה העירונית.  דבר זה הוא בעל ערך רב לתושבים שהרי מילאנו היא אחת הערים המזוהמות ביותר באירופה. הצמחים מייצרים לחות, קולטים חלקיקי CO2  ואבק, מייצרים חמצן ומגנים על הבניין מפני קרינה וזיהום אקוסטי.  דבר זה לא רק משפר את איכות החיים של המתגוררים, אלא יוצר חיסכון אנרגטי משמעותי לאורך שנה.

לכל דירה בבניין יש מרפסת עם עצים המסוגלים להגיב למזג האוויר של העיר - במהלך קיץ העצים יתנו צל, ובחורף העצים העירומים יאפשרו לאור השמש לחדור לדירה. הצמחים יושקו על ידי מים אפורים אשר עוברים תהליך סינון במבנה. מערכות אנרגיה פוטו-וולטאיות יספקו את החשמל למגדל.

העיצוב של המגדל הוא תגובה להיעלמות הטבע מחיינו ויוצר סטנדרט חדש לבנייה אקולוגית ולחיים מקיימים בעיר, תוך הצעת פתרון שמאפשרי ייעור מחדש של העיר מבלי שיהיה צורך להתפשטות העיר לתוך שטחים חדשים. אם יחידות הדיור שיוקמו היו מתוכננות כיחידות עצמאיות הפרוסות על פני השטח, הפרויקט היה מחייב 75,000 מ"ר של קרקע, ו-7,000 מ"ר של חורש.

סטפאנו בוארי הוכיח שזה אפשרי ושהתוצאות מראות על הצלחה רבה.  מי יבנה את המגדל הבא?

 

 

תפוקות  כמותיות

שני מגדלי מגורים בגובה של 26 ו-18 קומות ובהם 400 דירות ברובע מרכזי בעיר. אם יחידות הדיור היו מתוכננות כיחידות עצמאיות הפרוסות על פני השטח, הפרויקט היה מחייב 75,000 מ"ר של קרקע, ו-7,000 מ"ר של חורש.

900 עצים בוגרים בגובה של 3-9 מטר ולמעלה מ-2000 צמחים נוספים

הישגים והשפעה

הוכחה שניתן לשלב יחד מגורים ויער בעיר, על שטח אדמה קטן תוך כדי בנייה לגובה

המגדלים נראים למרחוק, מושכים תשומת לב ומעוררים מודעות לבנייה ירוקה ואקולוגית. מיקומם ליד תחנת רכבת מרכזית ואזור משרדים ומסחר הומה תורם לנראות שלהם 

Porta Nuova

Milan

ארגונים קשורים

 האדריכל: Stefano Boeri

קישורים

Stefano Boeri - Vertical Forest

כתבה במגזיו de zeen

כתבה ב-arcHeb מגאזין חדשות לאדריכלות ועיצוב בעברית

Verticale בויקיפדיה

מקור תמונה:

ויקיפדיה, Stefano Boeri - Vertical Forest

 

מאי 2015

בנק הדוגמאות של המרכז לקיימות מקומית

מגוון וכמות הפרויקטים בתחום הקיימות המקומית, בארץ ובעולם, בשלל סדרי גודל ותחומים, הוא סיבה טובה להתרגשות. התסיסה המבורכת הזו היא הזדמנות פז לקבלת השראה, ליצירת שיתופי פעולה וללמידה מהצלחות. אתם מוזמנים לשוטט ברחבי בנק הדוגמאות וללמוד מאחרים. רוצים לתרום דוגמא? צרו עמנו קשר!