אקומיוניטי - אקולוגיה לקהילה מוגנת אפריל 2015

אקומיוניטי - אקולוגיה לקהילה מוגנת אפריל 2015

אקומיוניטי "אקולוגיה לקהילה המוגנת" הינו עסק חברתי השם לו למטרה לקדם פתרון בהיקף ארצי לתעסוקה הוגנת ובת קיימא של אנשים עם צרכים מיוחדים.

במפעל אשר ממוקם בפארק התעשיה משגב-תרדיון שבגליל המערבי,  מעסיקים אנשים עם צרכים מיוחדים במיחזור והשמשת הפסולת האלקטרונית, תוך קיום יחסי עובד-מעביד הוגנים והכשרה לעבודה מאתגרת ובעלת ערך שיקומי.

ב"אקולוגיה לקהילה מוגנת" מועסקים עשרות אנשים עם כל סוגי המוגבלויות (רב נכותי) הבאים מכל  רבדי ומגזרי החברה.

לצד הערך החברתי למתן מענה לתעסוקה ופרנסה לעובדים, המיזם מספק פתרונות לאיסוף ומיחזור הפסולת האלקטרונית לצד הסברה של הערך האקולוגי לאיכות הסביבה וערכי הקיימות.

בבעלות אקומיוניטי תאגיד חברתי אשר הוכר על ידי המשרד להגנת הסביבה כגוף יישום לחוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות, התשע"ב-2012, שנכנס לתוקפו בחודש מרץ 2013.  התאגיד פונה לחברות, מפעלים, מוסדות ורשויות מקומיות, ומסייע להן לקדם ולשפר את איכות הסביבה באמצעות טיפול אחראי בפסולת האלקטרונית שלהם, פירוק ומיחזור שלה.

השירות הניתן כולל איסוף וסילוק פסולת אלקטרונית כגון מחשבים ישנים, כרטיסים אלקטרונים, בקרים, מרכזיות וציוד תקשורת, הבאתו לגופי קצה אשר מעסיקים אנשים עם צרכים מיוחדים, שעברו הכשרה המתאימה על פי תקני האיכות והבטיחות הנדרשים. במפעל החברתי, לבד ממיחזור הפסולת באמצעות פירוק הציוד לרכיביו, ניתן גם שירות לגריסת מידע מסווג, למיחזור תקני של מנורות פלורוסנט ושירותים נלווים נוספים.

קבוצות של בני נוער, חיילים, סטודנטים ואזרחים מן השורות המגיעים לביקור בעסק החברתי, נחשפים לשילוב בין הצורך הסביבתי שבטיפול הנכון בפסולת האלקטרונית, לצד מפגש בלתי אמצעי עם העובדים וההשפעה העצומה והמיטיבה של אפשרויות התעסוקה ותנאי העבודה במקום. מתנדבים ובני נוער נרתמים לסייע בפרויקטים שונים הקשורים להסברה בקהילה של ערכי המיזם וחשיבות איסוף הפסולת אלקטרונית כערך אקולוגי וכמקור פרנסה ראוי ובר קיימא לאנשים עם צרכים מיוחדים.

כמו כן, מוצע שיתוף פעולה לארגונים, חברות ועסקים אשר נוטלים חלק אם על ידי מסירת הציוד האלקטרוני, או על ידי תמיכה בפעילויות העצמה וטיפוח של קהילת העובדים המיוחדים.

מהחזון של אקומיוינטי - "אקולוגיה לקהילה מוגנת":

להיות מיזם חברתי - כלכלי מוביל במדינת ישראל הפועל לרווחתם ולהעסקתם של אנשים

עם צרכים מיוחדים ולקידום נושאים של איכות הסביבה. אנו פועלים להגדרת עיסוק חדש "ממחזר פסולת אלקטרונית" שיתן בידי מסיימי ההכשרות תעודה ממשלתית מוכרת המסמיכה אותם לעבודה בתחום. באופן זה, החברה הישראלית תקלוט אל תוכה עובדים רבים עם צרכים מיוחדים לתועלת המשק והכלכלה, ולתועלת החברה כולה כחברה טובה ואנושית יותר. הנטל של עובדים אלה בהיותם בלתי מועסקים, יהפוך לנכס חברתי ומקור לגאוה.

עקרונות פעולה

  1. ייזום איסוף פסולת אלקטרונית מחברות, מפעלים, מוסדות ורשויות מקומיות
  2. הובלת תחום תעסוקה זה על ידי אנשים עם צרכים מיוחדים
  3. מנגנון הכשרה מותאם לעובדים עם צרכים מיוחדים
  4. הפרדת ומיחזור הפסולת האלקטרונית על פי חוק וההיתרים והאישורים הנדרשים.
  5. שיתוף פעולה עם חברות ועסקים במשק אשר מעונינים להירתם ולסייע להצלחת המיזם. 

רח' התכלת 17

פארק תעשיות משגב תרדיון

ת.ד 86, משגב 2017400

טלפון: 04-6129999

פקס: 04-6129998

צור קשר

קישורים

http://www.ecommunity.org.il

שאלו אותי על:

מחשבים חברתיים – במפעל החברתימעבדה להשמשת מחשבים על ידי עובדים עם צרכים מיוחדים שהוכיחו יכולת וקיבלו הכשרה מתאימה.

חנות לרכישת מחשבים חברתיים – במפעל חנות המציעה מחשבים חברתיים לשימוש חוזר, במחירים מוזלים ועם אחריות.

החוק למיחזור פסולת אלקטרונית – מה זו פסולת אלקטרונית, מהם הסיכונים בטיפול לא נכון בפסולת זו, ברשותי ציוד אלקטרוני למיחזור, לאן עלי להביאו בכדי שיטופל כראוי על פי חוק.

ארגונים קשורים

משרד הכלכלה

משרד הרווחה

 

אפריל 2015

 

בנק הדוגמאות של המרכז לקיימות מקומית

מגוון וכמות הפרויקטים בתחום הקיימות המקומית, בארץ ובעולם, בשלל סדרי גודל ותחומים, הוא סיבה טובה להתרגשות. התסיסה המבורכת הזו היא הזדמנות פז לקבלת השראה, ליצירת שיתופי פעולה וללמידה מהצלחות. אתם מוזמנים לשוטט ברחבי בנק הדוגמאות וללמוד מאחרים. רוצים לתרום דוגמא? צרו עמנו קשר!