מודל 2: עסקים פועלים בקהילה ובעיר

המגזר העסקי פועל בתוך ולמען הקהילה באופנים שונים, לרוב באמצעות מחלקות האחריות התאגידית, בפרוייקטים, תרומה כספית או בפעילויות של התנדבות עובדים, באירועים כמו "יום המעשים הטובים" ואחרים. פעולות אלו, כאשר אינן חלק משותפות אסטרטגית הדדית וקבלת החלטות משותפת עם הרשות המקומית והקהילה,  אינן נכללות תחת ההגדרה של שותפות בין מגזרית. דוגמה לשותפות בין מגזרית עמוקה ניתן לראות בתוכנית "עיר בשינוי" המופעלת על ידי ארגון "ציונות 2000". באמצעות התוכנית נבנה שיתוף פעולה מקומי בין ראשי ערים, חברות עסקיות, ארגונים ללא מטרות רווח, בעלי תפקיד בכירים וכן עם התושבים עצמם במטרה לשפר את הנגישות להשכלה, לתעסוקה ולתרבות המקומית, תוך בניית מודל מערכתי ליישוב המתבסס על העצמה קהילתית ועל פיתוח ההון החברתי. מהלך התוכנית: תהליך למידה מעמיק, בעקובתיו קובעים במשותף את ההתחום העירוני בו תיעשה ההתערבות, מגבשים אסטרטגיה ותוכנית עבודה מתוקצבת – ומיישמים מתוך עשייה משותפת – של המגזר הציבורי, העסקי והאזרחי.

עקרונות מנחים:

  • כסף הוא טאבו – על שני הצדדים נאסר להשתמש בכסף כבסיס לשותפות אלא על שירותים, שעות עבודה, ומענה על צרכים משותפים.
  • הכנה מראש – הארגון היוזם את היריד מוביל תהליך מקדים הכולל סיוע באיתור והגדרת משאבים וצרכים. כל השותפים מגיעים  לאירוע מוכנים: הארגונים עם רשימת צרכים ברורה, והעסקים עם משאבים ויכולות שהם מעוניינים להקצות.
  • שדכנות – מובילי האירוע משמשים כ"שדכנים" בזמן האירוע, ומחברים בין המגזרים לשיחות הבהרה מהירות בסגנון "ספיד דייט"
  • חתימת חוזה מחייב – במידה והגיעו הצדדים למכנה משותף מוסכם הם חותמים על חוזה מחייב וברור הכולל לוחות זמנים ואת תוכן המחוייבות בין הצדדים.
  • הגדלת ההיכרות בין המגזרים - כהשלמה למהלך החיבור הבין מגזרי מקיימת הסוכנות ללמידה חברתית מגוון קורסים, ביניהם התמחות מנהלים: תוכנית שבה מנהלים במגזר הפרטי מגיעים להתמחות ממוקדת (של כשבועיים) בעמותות כדי להכיר את הצרכים ואופן הפעולה של ארגוני החברה האזרחית.

 

דוגמה 1:  - "Social Marketplace"היריד החברתי

מודל היריד החברתי פותח בהולנד על ידי קבוצה של עמותות, קרנות, ומומחים בתחום השיתוף, ואומץ על ידי עשרות ארגונים ברחבי המדינה, היריד הוא אירוע המשמש ככר להפצת רעיונות של אחריות משותפת על המרחב, בדרך של חיבור בין ארגונים קהילתיים לעסקים באופן המאפשר לכל אחד מהשותפים להציג את המשאבים הנכונים עבורם לקבל ולתת...  (להמשך קריאה)

דוגמה 2.1: פיטסבורג בת קיימא - sustainable pittsburgh

"פיטסבורג בת קיימא"- הוא ארגון חברה אזרחית העוסק בצמיחה כלכלית, צדק חברתי בריאות וסביבה, של הקהילה והעסקים גם יחד במטרה לשפר את איכות החיים בפיטסבורג. העמותה עוזרת לעסקים לקבל החלטות, להכניס שיקולי קיימות למערכת השיקולים, להטמיע אותן בסדר היום הארגוני ולפעול באמצעות מדיניות ופרקטיקות של פיתוח בר קיימא. (להמשך קריאה)

לחזרה לעמוד הקודם

המרכז לקיימות מקומית

המרכז לקיימות המקומית מפתח ומקדם כלים להטמעת קיימות ופיתוח בר קיימא ברשויות מקומיות. המרכז מספק ידע וכלים, מארגן מגוון הכשרות מקצועיות, מקדם מדיניות, מרשת בעלי עניין ומפתח מודלים לקיימות מקומית.

במרכז לקיימות מקומית מקדמים קיימות מקומית, לומדים קיימות מקומית ותומכים בסוכני שינוי מקומיים.