פרסומים ומדריכים

בשנים האחרונות הופך המשבר הסביבתי לנושא מרכזי בסדר היום העולמי, הלאומי והמקומי. קובצי דוחות ההערכה האחרונים של האו"ם, מצביעים על מגמות ללא תקדים בחומרתן, וחלון הזדמנויות צר, לשינוי מגמות אלו. יחד עם זאת, קובעים דוחות אלו בנחרצות כי עדיין יש מספיק משאבים כלכליים, זמן ואמצעים טכנולוגיים לשינוי המצב. מה שנדרש הוא רצון פוליטי וציבורי ליישום הידע והאמצעים הקיימים, והכוונה פוליטית להטמעתם... (להמשך קריאה)

קיימות שכונתית היא פעולה מתמשכת המחברת בין העירייה לתושבים לקידום איכות חיים וקיימות בעיר. מתווה זה הינו מסגרת פעולה לפיתוח שכונתי בשיתוף פעולה של העירייה, התושבים והעסקים. משבר האקלים, שמושפע מייצור גזי חממה ונמצא קשור לפעילות האדם, נעשה אחד האתגרים המרכזיים של המאה ה 21. ערים גדולות בעולם עומדות היום בחזית המאבק למניעת הידרדרות שינויי האקלים... (להמשך קריאה)

מדריך זה נותן כלים מא' ועד ת' להקמה ולתפעול מרכז קיימות מקומי. בית פיזי, בשכונה, רובע או יישוב, המהווה קטליזטור לתהליכי קידום קיימות מקומית. מלבד תיאור תהליך הקמה המבוסס על התנסות מרתקת בין השנים 2013 ל 2015 בהן הוקמו 12 מרכזים ראשונים שכאלה, בשיתוף פעולה בין המשרד להגנת הסביבה, הקרנות גנדיר ושחף, רשת קהילתו המשימה, הסוכנות היהודית ומרכז השל לקיימות, מכיל המדריך פירוט רב ערך על 10 ערוצי הפעולה של מודל "חיים של עולם אחד"... (להמשך קריאה)

כלכלה מקומית מקיימת (כמ״מ) היא אסטרטגיה לפיתוח כלכלי המציעה תשובה לשאלת המפתח: כיצד עושים פיתוח כלכלי ראוי? חשיבות העיסוק בשאלות של פיתוח נובעת מהתפקיד שאסטרטגיות פיתוח כלכליות ממלאות בחיינו כתושבים וכאזרחים: הן עומדות ביסודם של מהלכי מדיניות הקובעים את תנאי חיינו, כמו גם מתוות רבות מהנחות היסוד הקיומיות שלנו כפרטים. פיתוח ראוי הוא... (להמשך קריאה)
המרכז לקיימות מקומית

המרכז לקיימות המקומית מפתח ומקדם כלים להטמעת קיימות ופיתוח בר קיימא ברשויות מקומיות. המרכז מספק ידע וכלים, מארגן מגוון הכשרות מקצועיות, מקדם מדיניות, מרשת בעלי עניין ומפתח מודלים לקיימות מקומית.

במרכז לקיימות מקומית מקדמים קיימות מקומית, לומדים קיימות מקומית ותומכים בסוכני שינוי מקומיים.